Viski 2.sz. Kölcsey Ferenc Középiskola

Picture

    A Viski Kölcsey Ferenc Középiskola egyike Kárpátalja Felső-Tisza-vidéke magyar tannyelvű oktatási intézményeinek.
A természeti szépségekkel gazdagon megáldott nagyközség magyar iskolájának gazdag története 1556-tól kezdődik, amikor a korán (1524) protestáns hitre tért község elöljárósága kötelezővé tette az iskola létesítését. Ettől kezdve a jelenig megszakítás nélkül anyanyelvén tanulhatott a viski magyarság: kezdetben a református népiskolában, a 18. század végétől a római katolikus iskolában is, majd 1900-tól az egyházi iskolákkal párhuzamosan a Viski Állami Népiskolában.                 
Az 1920-tól 1939-ig tartó cseh uralom idéjén sem szakadt meg az anyanyelvi oktatás. Hátrányos helyzetben ugyan, de az egyházi iskolákban és a Viski Orosz—magyar Népiskola magyar osztályaiban anyanyelvükön tanulhattak a viski iskolások. Kárpátalja Magyarországhoz való visszacsatolása után (1939) a felekezeti (magyar tannyelvű római katolikus és református, 1824-től ruszin tannyelvű görög katolikus) iskolák mellett a Viski Magyar Királyi Állami Népiskolában magyar tannyelvű oktatás folyt, amelyben a magyar osztályokban is tanították a ruszin nyelvet. 
   1940-től beindult a 8 osztályos népiskola. A szovjet rendszer 1945/46-os tanévében elkezdődött a magyar nyelvű oktatás a Viski 2. sz. Elemi iskolában, amely 1947-től 7 osztályos általános iskola lett. A tanulás a régi egyházi és állami iskolák épületeiben folyt. Az 1960/61-es tanévtől a szovjet általános iskola 8 osztályossá alakult, s ezzel felerősödött a már korábban is jelenlevő tanteremhiány, ami lehetetlenné tette a magyar középiskola megnyitását is. 1964-ben a szülők összefogásával és adakozásából, az állam és a kolhoz segítségével közmunkában új emelet került az 1852-ben épült református iskolára, s ez lehetővé tette a Viski 2. sz. Középiskola megnyitását. Az 1964/65-ös tanévben kezdődött meg a tanítás a 9. osztályban 27 tanulóval. 1966 tavaszán ballagtak az első érettségizők. Ezzel elkezdődött az iskola felvirágzása mind az oktatás, mind az órán kívüli munka terén. A tanítás azonban még mindig hat épületben folyt. 1971-től 1990-ig tartott az új 
épületszárny felépítése. A viski magyarság kitartásának és áldozatkészségének eredményeként 1990-ben elkezdődött a tanítás a régi református iskolá- hoz hozzáépített új épületszárnyban. Azóta egy fedél alatt 23 tanterem, tornaterem, konyha és étterem, valamint egy ülésterem áll a tanulók rendelkezésére. Iskolánk 1993. március 20-tól hivatalosan is Kölcsey Ferenc nevét viseli, ez áll ukrán – magyar nyelvű pecsétjén is. 2006. november 11-én az iskola régi és mai tanulói, pedagógusai és dolgozói valamint kárpátaljai és külföldi erkölcsi és anyagi támogatói nagyszabású ünnepséggel emlékeztek meg a viski magyar iskola 450. 
évfordulójáról.